(ВИДЕО) Стотици Мароканци, Алжирци и Пакистанци насилно се обидоа да ја преминат границата | Правдико

Правдико

   

(ВИДЕО) Стотици Мароканци, Алжирци и Пакистанци насилно се обидоа да ја преминат границата

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Стотици Мароканци, Алжирци и Пакистанци се обидоа да ја преминат грчко-македонската граница отстранувајќи ја бодликавата жица, барајќи да го продолжат своето патување кон северна Европа, пренесува Ројтерс.

2015-11-26T193253Z_1_LOP000HFRVMT1_RTRMADP_BASEIMAGE-960X540_EUROPE-MIGRANTS-GRE

Тие се дел од 1.500 мигранти кои се заглавени на границата по одлуката на европските политичари да се филтрираат мигрантите и да им се дозволи премин само на оние кои бегаат од конфликтите во Сирија, Авганистан и Ирак.

Некои демонстранти фрлаа камења на полицијата, додека други падна на колена, извикувајќи: „Ние сакаме да одиме во Германија“. Неколку претрча во Република Македонија, но бргу беа приведени од страна на полицијата.

Извор: Ројтерс / еМагазин

Препорачуваме

Партнери на Правдико