Видео: Вангеловски најави дека ќе се фокусира на забелешките на ЕК | Правдико

Правдико

   

Видео: Вангеловски најави дека ќе се фокусира на забелешките на ЕК

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Судијата Јово Вангеловски денеска и официјално стапи на функцијата претседател  на Врховниот суд.

Тој пред членовите на Судскиот совет даде свечена изјава дека одговорно, совесно и чесно ќе ја извршува функцијата.

Тој најави дека во својот мандат ќе се фокусира на подобрување на состојбата во судството, особено на забелешките на Европската комисија изразени во извштајот за напредокот на земјата како и препораките од извештајот на Прибе чиј соговорник, како што вели, бил и тој.

Извор: 24Вести

Препорачуваме

Партнери на Правдико