(Видео) Заев: Ако Усеини не ги урне дивоградбите во Охрид, тоа ќе го стори државата | Правдико

Правдико

   

(Видео) Заев: Ако Усеини не ги урне дивоградбите во Охрид, тоа ќе го стори државата

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Премиерот Зоран Заев најави одземање на надлежностите на Општина Охрид, доколку градоналаникот Константин Георгиевски не постапува и не ги урне дивоградбите на Нефи Усеини, но и останатите 1 076 кои се евидентирани во регистарот на дивоградби.

„Дивограбите треба да се срушат, екстра причина е УНЕСКО. Разговорав со градоначалникот на Охрид, треба да се постапи по закон. Ако не се постапи најавувам одземање на надлежностите, како што сум најавил за Мерко. Апелирам до сите граѓани, па и до Нефи да си ги отстранат дивограбните, затоа што граѓаните реагираат и заради УНЕСКО. Ако не постапи локалната власт, многу брзо извршната власт ќе покаже што значи владеење на правото“, рече Заев.

Нефи Усеини е советник во Општината Охрид, а истовремено и сопственик на две дивоградби во Охрид.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико