(Видео) Заев: Никој не е привилегиран и никој нема да биде амнестиран | Правдико

Правдико

   

(Видео) Заев: Никој не е привилегиран и никој нема да биде амнестиран

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Премиерот Зоран Заев во видеообраќање до јавноста за предлог-законот за Јавно обвинителство порача дека сега е време на конечен пораз на „заробената држава“ и ги повика сите политички субјекти да ги поддржат реформите.

„Сакам да ви се обратам по повод последните случувања поврзани со специјалното јавно обвинителство и предлог-законот за Јавното обвинителство. Ние сме пред конечниот чекор за ослободување на правосудството од стегите на режимот што е зад нас. Огромна е одговорноста кај политичките субјекти во оваа борба за правната држава. Но, најголема одговорност има партијата што ѝ донесе неправда на земјата и Мицкоски како прв човек на таа партија. Знам дека вие, граѓаните, сте изморени од политички бојкотирања и одлагања и дека барате одлучни чекори. Затоа јас ќе продолжам уште порешително да ја повикувам и убедувам опозицијата да ги поддржи реформите. Ова е време во кое правдата стапува на сцена, време во кое не смее да има штедење во борбата против криминалот и корупцијата. Никој не е привилегиран и никој нема да биде амнестиран“, вели Заев.

Го охрабруваме, додава тој, Јавното обвинителство да продолжи до последно во оваа борба без разлика до кого ќе стигне низ истрагата.

„Ова е време на конечен пораз на ‘заробената држава’. Ве повикувам сите да ги поддржиме решенијата со кои ги заокружуваме реформите, за подобар живот во овој наш убав мозаик, во ова наше заедничко општество“, вели Заев.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико