(Видео) Заев пред Европскиот парламент: Ова е најдобрата шанса што сме ја добиле досега | Правдико

Правдико

Виртуальное казино Vavada предлагает своим посетителям множество азартных игр, включая популярные слоты, рулетку и покер, а также другие развлечения. Главные достоинства Vavada - это простота использования интерфейса и обширный ассортимент игровых автоматов. Казино Vavada привлекает пользователей разнообразием бонусов и акций. Необходимо помнить о потенциальных рисках, связанных с азартными играми, и важно играть ответственно, устанавливая разумные лимиты на ставки.

   

(Видео) Заев пред Европскиот парламент: Ова е најдобрата шанса што сме ја добиле досега

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Премиерот Зоран Заев во обраќање пред пратениците во Европскиот парламент истакна дека Македонија е исправена пред одлука што не е лесна, но се работи за најдобрата шанса што земјата ја добила досега.

„Ќе бидеме Република Северна Македонија, со признаен македонски народ и јазик. Ова е најдобрата шанса што нашата земја ја добила досега. Нема да ја пропуштиме шансата зашто таа е нашиот билет за ЕУ и НАТО. Перспективата за членство во ЕУ е движечка сила за успешно справување со предизвиците и исполнувањето на реформите“, рече Заев во обраќањето.

Говорејќи за стандардите на ЕУ, премиерот посочи дека Македонија е подготвена да ги испорача и дека нема да се откаже од визиите за подобра иднина. Токму таа верба, како што рече Заев, била мотив за да се склучат договорите со Грција и Бугарија.

„Вербата во европската иднина беше клучен мотив за договорите со Грција и Бугарија, се гордееме со постигнатото. Ние секојднево го живееме европското мото – обединети во различностите. Политичката криза низ која поминавме беше борба за либералните вредности. Нашите граѓани го направија изборот. Сакаме да бидеме инспирација за решавање на сите отворени прашања на Западен Балкан. Веруваме дека имаме добар достоинствен договор. Договорот од Преспа е одличен модел за решавање чувствителни прашања и може да се употреби во други делови од светот. На граѓаните е да одлучат дали ќе го премостат прагот на иднината“, истакна Заев.

Во таа насока премиерот изрази надеж дека референдумот ќе биде успешен, а Македонија ќе стане 30-та членка на НАТО и ќе ги затвори поглавјата за членството во Унијата.

Заев истакна дека првпат на македонски премиер му е дадена шанса да зборува на македонски јазик.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико