(Видео) Започна судењето за нападот врз новинарите од порталот „А1 он“, обвинетиот не се чувствува виновен | Правдико

Правдико

   

(Видео) Започна судењето за нападот врз новинарите од порталот „А1 он“, обвинетиот не се чувствува виновен

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Во Основниот суд Скопје 1 Скопје, денеска се одржа првото рочиште за нападот на новинарската екипа на порталот „А1 он“, кој се случи на 28 февруари минатата година за време на протестот „За заедничка Македонија“, кога оштетените Александар Тодески и Владимир Желчески заработија телесни повреди и потрес на мозокот по физичкиот напад кај портата „Македонија“.

Според обвинението што е поведено од страна на Јавното обвинителство, обвинетиот Матеја Каников, заедно со уште едно, засега непознато лице, на 28 февруари минатата година, втор ден од протестот „За заедничка Македонија“, пред самиот крај на демонстрациите, веднаш до триумфалната порта во центар физички ги нападнал оштетените Тодески и Желчески, кои во тој момент биле наведнати кон земјата и ги снимале испечатените пари со албански знаменитости, кои претходно биле фрлени од страна на демонстрантите.

На самиот почеток на рочиштето обвинетиот Каников пред судот изјави дека не се чувствува виновен за случувањето. Јавното обвинителство го товари Каников за сторено кривично дело насилство од член 386, став 3 и став 1 од Кривичниот законик. Обвинетиот, родител на две деца, 3 и 6 години, веќе бил осудуван за кривично дело во 2005 година за кое побара да не се зема предвид при донесување на одлуката.

Оштетениот Владимир Желчески пред судот изјави дека го препознава обвинетиот Каников од снимките што му биле покажани во полициската станица, каде што се гледало како Каников заедно со непознатото лице по нападот бега низ Градскиот трговски центар.

На самиот почеток на рочиштето обвинетиот Каников пред судот изјави дека не се чувствува виновен за случувањето. Јавното обвинителство го товари Каников за сторено кривично дело насилство од член 386, став 3 и став 1 од Кривичниот законик. Обвинетиот, родител на две деца, 3 и 6 години, веќе бил осудуван за кривично дело во 2005 година за кое побара да не се зема предвид при донесување на одлуката.

Оштетениот Владимир Желчески пред судот изјави дека го препознава обвинетиот Каников од снимките што му биле покажани во полициската станица, каде што се гледало како Каников заедно со непознатото лице по нападот бега низ Градскиот трговски центар.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико