Викендов казнети 177 пијани возачи | Правдико

Правдико

   

Викендов казнети 177 пијани возачи

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Викендов на подрачјето на сите сектори за внатрешни работи спроведена е акциска контрола за откривање на возачи кои управуваат возила под дејство на алкохол, при што контролирани се над 1.300 возачи.

Кај 177 возачи е утврдено присуство на алкохол во крвта и тие се соодветно санкционирани. На територија на СВР Скопје – 39, СВР Тетово – 15, СВР Велес – 18, СВР Битола – 25, СВР Куманово – 27, СВР Струмица – 17, СВР Охрид – 11 и СВР Штип – 25.

При контролите, исто така, откриени и соодветно санкционирани се и 154 други прекршоци.
Министерството за внатрешни работи и во наредниот период ќе продолжи со ваквите контроли со цел санкционирање на прекршоците и подобрување на безбедноста во сообраќајот, информира МВР.

Извор: Макфакс

Партнери на Правдико