Викторија Нуланд доаѓа во Приштина за Специјалниот суд | Правдико

Правдико

   

Викторија Нуланд доаѓа во Приштина за Специјалниот суд

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Помошникот државен секретар на САД, Викторија Нуланд на 12 и 13 јули ќе престојува во Приштина.

258D66379D32B34A8E5628229720EA5E

Посетата на Нуланд, како што оценува косовската телевизија е дел од пресијата на странците за формирање на Специјалниот суд за воени злосторства од страна на косовскиот парламент.

Високата гостинка ќе се сретне со претседателката на Косово, Атифете Јахјага, со премиерот Иса Мустафа и со вицепремиерот и шеф на дипломатијата Хашим Тачи.

– Нејзината посета ќе биде одлучувачка за да се убедат неубедените од Демократската партија да се отвори патот за формирање на Специјалниот суд, наведува телевизијата, алудирајќи на дел од пратениците на партијата на Тачи кои гласаа против формирање на Судот.

Како што дознава косовската телевизија владата можеби ќе се обиде во петок да помине ова прашање, но најголеми изгледи за такво нешто се очекуваат, наредната недела, по посетата на Нуланд на Приштина.

Извор: Утрински Весник

Препорачуваме

Партнери на Правдико