Високи казни за пушење во возила и пред деца во Грција | Правдико

Правдико

   

Високи казни за пушење во возила и пред деца во Грција

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Грчкото Министерство за здравство побара од полицијата да го засили казнувањето на граѓаните што пушат во нивните автомобили или во присуство на деца.

Барањето е издадено врз основа на Законот за забрана за пушење цигари на јавни места.

Со Законот се предвидени казни од 1.500 евра за секој што ќе пуши во автомобил, а 3.000 евра казна за пушење во службен или државен автомобил.

Извор: Нова Македонија

Препорачуваме

Партнери на Правдико