Владата ја прифати иницијативата за автентично толкување на членот од Законот за помилување | Правдико

Правдико

   

Владата ја прифати иницијативата за автентично толкување на членот од Законот за помилување

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Владата на денешната редовна седница го усвои мислењето на Министерството за правда да се прифати иницијативата за автентично толкување на член 11 од Законот за помилување, поднесено од пратениците Сашко Костов и Диме Велковски.

Законот за помилување беше изменет и дополнет во 2009 година, кога беше укинат членот 11 кој содржеше можност за помилување без спроведување на постапка, се вели во мислењето на Министерството за правда.

Според ова мислење, во март 2016 година Уставниот суд го укина Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување од 2009 година, но со укинувањето на законот од 2009 година, не се враќа во сила одредбата од членот 11.

„Тоа значи дека претседателот на Републиката немал, ниту, пак, сега има правна можност да даде помилување без спроведување постапка врз основа на тој член и според тоа сите акти за помилување на претседателот на државата засновани на член 11 од Законот за помилување објавен во ‘Службен весник на Република Македонија’ број 20/1993, се незаконски и како такви ништовни“, велат од Владата.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико