Владата не се откажува од проверката во судството | Правдико

Правдико

   

Владата не се откажува од проверката во судството

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Портпаролoт на Владата, Душко Арсовски, oдговарајќи на новинарско прашање за проверката (ветингот) во судството, информира дека министерот за правда во првите 100 дена од мандатот ќе излезе со план за овој процес. Арсовски истакна дека државата не може да ја направи оваа филтрација, туку процесот треба да го спроведат и завршат Судскиот совет и Советот на јавните обвинители.

„Државата може само да даде временска рамка и начин како тоа да се направи. Според информациите што ги имаме од 2019-2020, само Судскиот совет разреши 8 судии. Оваа година се почнати постапки за 83 лица за застареност на предмети, несоодветно постапување и слично. Мора да се напомене дека целиот процес изгуби интензитет поради пандемијата“, нагласи Арсовски и посочи дека Владата не се откажува од овој процес зашто тоа е ветено пред граѓаните и ќе се оствари.

Тој дополни дека како дел од овој процес е проверката на имотот на судиите, а во кој е вклучена Државната комисија за спречување на корупцијата.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико