Владата предложи намалување на судската такса за физичките лица | Правдико

Правдико

   

Владата предложи намалување на судската такса за физичките лица

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Владата денеска на седница предложи намалување за седум пати на максималната судска такса за физичките лица.

Како што информираше министерот за правда, Бојан Маричиќ, станува збор за предлог-измена на Законот за судските такси.

Со тоа, максималната судска такса за физичките лица се намалува од 48.000 денари на 6.000 денари.

„Работиме во интерес на граѓаните за да ја направиме правдата подостапна“, напиша Маричиќ на социјалните мрежи.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико