Владата прогласи тридневна жалост | Правдико

Правдико

   

Владата прогласи тридневна жалост

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Тридневна жалост прогласи Владата попладнево на седница. Одлуката за прогласување тридневна жалост во Македонија е поради автобуската несреќа во Бугарија во која загинаа 46 лица, потврдија за МИА од владината прес-служба.

За денови на жалост се прогласени денешниот ден, утре и задутре, односно од 23 ноември заклучно со 25 ноември (вторник, среда и четврток), а за време на деновите на жалост знамето на Република Северна Македонија, како и на дипломатските претставништва на земјата во странство, ќе биде истакнато на половина копје. Се одлагаат сите јавни настани, а медиумите треба да ги прилагодат своите содржини соодветно на прогласената тридневна жалост, соопштија од Владата.

Во автобуска несреќа на македонски превозник во Бугарија ноќеска загинаа 46 луѓе, а седум се повредени.

Извор: Радио слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико