Владата со предлог за продолжување на кризната состојба за шест месеци | Правдико

Правдико

   

Владата со предлог за продолжување на кризната состојба за шест месеци

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Владата ќе достави предлог до Собранието за продолжување на кризната состојба во земјава за уште шест месеци, односно до јуни следната година, соопшти Владата.

„Со оваа предлог-одлука се предлага на Собранието на Република Северна Македонија да одобри продолжување на рокот за постоење на кризна состојба до 30 јуни 2021 година“, се вели во соопштението.

Владата на седница на 20 ноември прогласи 30-дневна кризна состојба на целата територија заради заштита на јавното здравје од пандемијата на Ковид-19, откако претходно такво нешто препорача и Советот за безбедност.

Владата на денешната седница го прифатила предлогот на Групата за процена Центрот за управување со кризи (ЦУК), кризната состојба да биде продолжена за дополнителни шест месеци.

Инаку, по прогласувањето на 30-дневната вонредна состојба минатиот месец, Главниот штаб за управување со кризи ја усвои првата нацрт-верзија на Акцискиот план за превенција која содржи 17 точки.

Беше разгледана потребата од учество на Армијата во справувањето со кризата, а од 30 ноември одреден број на доктори и медицински сестри кои работеле за војската се приклучија кон здравствениот персонал од јавните здравствени установи во борбата против пандемијата.

Во поддршка на обезбедување на ред и мир, по прогласувањето на кризната состојба, распоредени се и припадници на Армијата во ковид центрите низ државата.

Препорачуваме

Партнери на Правдико