Владата започна постапка за разрешување на Зврлевски | Правдико

Правдико

   

Владата започна постапка за разрешување на Зврлевски

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Владата започна постапка за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски, на денешната владина седница.

Претходно, премиерот Зоран Заев повеќе пати го повика Зврлевски да си поднесе оставка.

Според процедурата, владата по претходно мислење на советот на јавни обвинители до собранието предлага кандидат за јавен обвинител.

Извор: Нова Македонија

Препорачуваме

Партнери на Правдико