Владимир Талески осуден на 8 години затвор за проневера на 360 илјади евра | Правдико

Правдико

   

Владимир Талески осуден на 8 години затвор за проневера на 360 илјади евра

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Судечкиот совет во случајот „Транспортер“ донесе пресуда со која го осуди ексградоначалникот на Битола, Владимир Талески на 8 години затвор, за проневера на околу 360.000 евра заедно со уште 20 лица кои се прогласени за виновни за различни кривични дела.

„Обвинетиот Владимир Талески го сторил кривичното дело злоупотреба на службена положба и овастување“, соопшти судијката Добрила Кацарска.

Обвинителот на СЈО, Трајче Пеливанов побара пауза за да се произнесат за мерките на претпазливост кои дел од обвинетите ги имаат, но и за изречување на нови за останатите осудени.

Случајот „Траспортер“ беше отворен во април 2016 година.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико