Во Анталија уапсен воениот советник на Ердоган | Правдико

Правдико

   

Во Анталија уапсен воениот советник на Ердоган

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Воениот советник на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, потполковникот Еркан Киврак, е приведен во хотел во округот Серик, во јужната провинција Анталија.

apsenje

Киврак бил приведен додека бил на одмор и веднаш бил префрлен во Анкара.

Засега не позната причината за приведувањето, иако повеќе десетици високи воени претставници се уапсени поради наводна вмешаност во обидот за државен удар.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико