Во Атина убиен адвокат, шок во политичкиот врв | Правдико

Правдико

   

Во Атина убиен адвокат, шок во политичкиот врв

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Познат адвокат од Атина со пиштол бил убиен од две лица синоќа во неговата канцеларија. Убиството на 52 годишниот Михалис Зафиропулос, како што јавуваат грчките медиуми, предизвика шок и огорчување во градот.

Убиениот адвокат во изминативе неколку години застапувал многубројни обвинети во случаи на корупција, а бил активен и во Адвокатската комора.

Одборот на Комората реши поради неговото убиство една недела да ги запре сите активности на адвокатите во Атина. Премиерот Алексис Ципрас побара брзо расветлување на случајот, додека претседателот на опозициската Нова Демократија Киријакос Мицотакис изјави дека бил згрозен од убиството на истакнат член на неговата партија.

Извор: Радио слободна Европа

Партнери на Правдико