Во Австралија запленета дрога вредна 802 милиона долари | Правдико

Правдико

   

Во Австралија запленета дрога вредна 802 милиона долари

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Австралиската полиција конфискува 1,2 тони метамфетамин, чија улична вредност се проценува на  802 милиона долари.

Ова е најголемата заплена на дрога во земјата досега.

Метамфетаминот бил запленет во западниот дел на Австралија по сложена истрага, во која учествувале повеќе агенции, а против осум лица, државјани на Австралија, се поднесени обвиненија.

Полицијата соопшти дека дрогата била транспортирана со приватен брод, а потоа била пренесена во комбе.

Уапсени биле тројца мажи од комбето, тројца од бродот и уште двајца од хотел во градот Перт.

Запленувањето на дрогата и апсењата се резултат на петмесечна операција преку која била разбиена добро организирана криминална мрежа за трговија со дрога.

Во комбето биле пронајдени 59 кеси, кои содржеле речиси 20 килограми метамфетамин.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико