Во Белгија почнува процес против Фејсбук | Правдико

Правдико

   

Во Белгија почнува процес против Фејсбук

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

fejsbuk2Белгиски суд почнува оваа недела процес против Фејсбук поради злоупотреба на лични податоци, објавуваат локални медиуми.

Националната комисија за заштита на личните податоци наведува дека американската мрежа не ги почитува европските и белгиските закони.

Според Фламанскиот центар за дигитални истраги (iMinds) и Слободниот универзитет во Брисел, Фејсбук обработува тајно лични податоци на свои корисници и на други корисници на интернет без да бара согласност.

Извор: Утрински весник

Препорачуваме

Партнери на Правдико