Во Белгија уапсени 16 лица поврзани со нападите во Париз | Правдико

Правдико

   

Во Белгија уапсени 16 лица поврзани со нападите во Париз

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

6DFA702C-3B23-4AA7-A46E-66E08F3B987A_w640_r1_s_cx0_cy17_cw0Белгиските власти соопштија дека синоќа во Брисел биле уапсени 16 лица во рамките на истрагата за терористичките напади во Париз на 13 ноември кога загинаа 129 луѓе, а над 350 беа ранети. Белгиското обвинителство денеска соопшти дека меѓу уапсените не бил и клучниот осомничен за тие напади Салах Абдесалам.

Притоа не е откриен идентитетот на други уапсени во акцијата во Брисел која се уште била во тек. Во Брисел и натаму е во сила вонредна состојба од највисоко ниво која е заведена, како што соопштија белгиските власти, поради сериозна закана од координирани напади на исламските екстремисти.

Извор: Радио слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико