Правдико

   

Во Букурешт повторно протести против корупцијата

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

A915D172-3AAF-4D3E-BE42-5F259ED987F2_w640_r1_sОколу седум илјади луѓе, претежно млади, се собраа синоќа на протест во Букурешт против корупцијата на политичката елита, која според нив е одговорна за саботната трагедија во дискотеката, при што загинаа 32 лица. Ова беше трет ден на протести во Букурешт и во други градови на Романија против корупцијата. По протестите во средата оставка си поднесе владата на социјалдемократот Виктор Понта.

Претседателот Клаус Јоханис вчера го наименува министерот за образование Сорин Кампеану за привремен премиер. Јоханис рече дека ќе се консултира со цивилното општество и со демонстрантите за составување на нова влада.

Извор: Радио слободна Европа

Партнери на Правдико