Во ДИК до денеска се пријавиле 2.099 граѓани од дијаспората за гласање на изборите | Правдико

Правдико

   

Во ДИК до денеска се пријавиле 2.099 граѓани од дијаспората за гласање на изборите

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

dik-3-860x680До денеска, до 14 часот, во ДИК се пријавиле 2.099 граѓани на Република Македонија, кои се на привремена работа или престој во странство, за да имаат право да гласаат на претстојните предвремени парламентарни избори.

Од ДИК информираат дека од 2.099 пријави колку што пристигнале преку електронската апликација, прифатени се 1.413, одбиени се 61, а 625 се во обработка.

Пријавувањето, кое трае до 11 ноември, може да се врши преку електронската апликација поставена на веб-страницата на Државната изборна комисија.

Препорачуваме

Партнери на Правдико