Во ДИК до денеска се пријавиле 3.642 граѓани со спорни записи | Правдико

Правдико

   

Во ДИК до денеска се пријавиле 3.642 граѓани со спорни записи

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

До денеска напладне вкупно 3.642 граѓани, чии записи во избирачкиот список се спорни, се пријавиле во Државната изборна комисија (ДИК), соопштуваат оттаму.

dik-3-860x680

Од нив, 1.605 се пријавиле во подрачните одделенија и канцеларии, како и во дополнителните канцеларии на ДИК, додека 2.037 граѓани за пријавување ја искористиле веб-апликацијата на интернет-страницата на ДИК.

Најмногу граѓани со спорни записи во избирачкиот список се пријавиле во општините Чаир, Тетово, Сарај, Аеродром и Центар.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико