Во Дубровник казни за туристите без облека | Правдико

Правдико

   

Во Дубровник казни за туристите без облека

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Градскиот совет на Дубровник усвои пропис, со кој се предвидува туристите, кои ќе се шетаат без облека или со костими за капење надвор од плажите, да бидат казнувани парично со илјада хрватски куни (околу 133 евра), јави Хина.

81F55C3545EDAE44A523A235610B1523

Советот ги одобри оваа недела измените во Правилникот, со кои им се овозможува на градските власти да ги казнуваат туристите, кои се шетаат низ Стариот град без дел од облеката.

Ќе бидат поставени и табли на влезот во градот, кои ќе ги предупредуваат туристите за тие правила.

Извор: Утрински Весник

Препорачуваме

Партнери на Правдико