Во Еквадор запленети 1,5 тони кокаин | Правдико

Правдико

   

Во Еквадор запленети 1,5 тони кокаин

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Еквадорската полиција на аеродромот во градот Гвајкил заплени 1,5 тони кокаин, кои биле скриени во пакети со чоколада во прав превидени за извоз во Европа.

– Овие 1.500 килограми кокаин, скриени во чоколадни производи, требаше да бидат испратени во Австрија – соопшти еквадорската полиција.

Од почетокот на годината, властите на Еквадор запленија околку девет тони наркотици, пред се кокаин и марихуана.

Лани во Еквадор беа запленети 98 тони дрога, а во 2016 година – 110 тони.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико