Во ЕУ годинава влегле околу 630.000 илегални имигранти | Правдико

Правдико

   

Во ЕУ годинава влегле околу 630.000 илегални имигранти

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

05102015104840_мигрантиОд почетокот на годинава во Европа илегално влегле околу 630.000 лица, изјави директорот на Агенцијата за контрола на надворешните граници на ЕУ – Фронтекс, Фабрис Лезери во интервју за француски медиуми

– Регистрирани се околу 630.000 илегални минувачи на границата до крајот на минатиот месец, истакна Лезери, потврдувајќи дека Фронтекс планира да ангажира „60 авиони за враќање на илегалните имигранти“ оваа година, во споредба со 39-те летала минатата година.

Фронтекс минатиот месец соопшти дека во текот на цела 2014 година е забележан влез на 280.000 бегалци.

Извор: Нова Македонија

Препорачуваме

Партнери на Правдико