Во Европа досега пристигнале над 500.000 мигранти преку Средоземно Море | Правдико

Правдико

   

Во Европа досега пристигнале над 500.000 мигранти преку Средоземно Море

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

29092015130250_мигрантиОд почетокот на годинава досега во Европа пристигнале 522.134 мигранти преку Средоземно Море, соопшти Меѓународната организација за миграција, со седиште во Женева

Во обид да дојдат до европските земји животот го загубиле 2.892 лица.

Најмногу мигранти и бегалци пристигнале во Грција – 388.324, додека во Италија допатувале 130.891 лице.

Во Грција најголем број од нив се Сиријци и Авганистанци, а во Италија се државјани на Еритреја и Нигерија.

Според податоците на меѓународната организација, од 17 септември бројот на мигрантите и бегалците е зголемен во Европа речиси за 49.000.

Препорачуваме

Партнери на Правдико