Во Германија 12 Сиријци уапсени за обид за убиство | Правдико

Правдико

   

Во Германија 12 Сиријци уапсени за обид за убиство

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Германското обвинителство соопшти дека биле уапсени 12 Сиријци под сомневање дека се обиделе да го убијат својот 19-годишен сонародник нанесувајќи му тешки телесни повреди со нож пред два месеца.

Обвинителството на градот Есен наведува дека нападот очигледно бил предизвикан поради врската на тинејџер со 19-годишна Сиријка мажена за еден од осомничените, објави АП.

Главната обвинителка Бригит Јиргенс рече дека меѓу уапсените, на возраст од 22 до 46 години, се и родителите на сопругот на Сиријката и дека осомничените одлучиле да убијат еден млад човек за да ја одбранат честа на семејството.

Тројца осомничени беа уапсени во мај, шестмина беа уапсени вчера, а тројца сами ѝ се предадоа на полицијата.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико