Во Германија приведени осомничени бугарски трговци со бебиња | Правдико

Правдико

   

Во Германија приведени осомничени бугарски трговци со бебиња

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Еден бугарски пар е во притвор во Германија под сомнение за вмешаност во синџир на трговија со луѓе. Тие носеле бремени жени во Грција, каде што ги раѓале бебињата кои потоа им биле продавани на трговците со луѓе. 58-годишниот маж и неговата 51-годишна сопруга се осомничени дека регрутирале најмалку девет сиромашни бремени жени од Бугарија за да заминат во Грција во рамките на операцијата за трговија со луѓе.

Тие беа приведени минатата недела во Нојкирхен, град во близина на границата на Германија со Франција. Бугарските власти издадоа европска потерница за двојката, која сега е во притвор и чека екстрадиција.

Тие беа обвинети во февруари заедно со нивниот син за „учество во организирана криминална група за трговија со новороденчиња на територијата на Грција“, соопшти бугарското обвинителство. Нивниот син веќе е уапсен во Бугарија. Тројцата беа обвинети за регрутирање на бремени жени од цела Бугарија за да ги продаваат своите новородени бебиња на посредници за 3.000 и 4.300 долари. Мајките обично добивале само дел од износот, а поголемиот дел го земале трговците со луѓе. Грција стана заедничка дестинација за операции за трговија со бебиња затоа што строгите услови за посвојување охрабрија многу родители кои бараат бебе да се свртат кон илегални алтернативи.

Извор: Радио слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико