Во Грција се влегува само преку „Евзони“- штрајкуваат цариниците | Правдико

Правдико

   

Во Грција се влегува само преку „Евзони“- штрајкуваат цариниците

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Од изутрината во пет часот затворени за сообраќај се граничните премини кон Грција, „Дојрани“ и „Ники“ и се пропуштат само пешаци, а на „Евзони“ повремено се пропушаат патнички возила и пешаци, соопшти Авто-мото сојузот на Македонија (АМСМ).

Штрајкот на „Дојрани“ ќе трае до 23 часот, и ќе се пропуштаат само пешаци. На „Евзони“, пак, до 23 часот ноќеска ќе биде во целосен прекин сообраќајот за тешки моторни возила, а повремено ќе се пропуштаат патнички моторни возила и пешаци. На преминот „Ники“, ќе се штрајкува до утре во пет часот и исто така ќе се пропуштаат само пешаци.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико