Во Грција уапсени 34 лица поради лажни документи | Правдико

Правдико

   

Во Грција уапсени 34 лица поради лажни документи

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Во Ираклион беа уапсени 34 лица поради поседување лажни патни исправи со кои имале намера да патуваат во странство.

Дваесет мажи и 14 жени на возраст меѓу 18 и 47 години беа уапсени на меѓународниот аеродром „Никос Казанѕакис“ во Ираклион помеѓу 26 и 31 август бидејќи поседувале лажни патни исправи, јавува АНА.

Тие имале документи издадени во Италија, Шпанија, Франција, Бугарија, Чешка, Полска, Унгарија, Јапонија, Белгија, Романија, Конго, Шведска, Мексико, Бразил и во Австралија и имале намера да патуваат во Германија, Белгија, Италија, Чешка и во Холандија.

Лажните документи им биле одземени, а осомничените биле испратени до обвинителот во Ираклион.

Извор: Макфкас

Препорачуваме

Партнери на Правдико