Во Хрватска уапсен српски државјанин за криумчарење луѓе | Правдико

Правдико

   

Во Хрватска уапсен српски државјанин за криумчарење луѓе

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Личко-сењската полиција уапси 50-годишен српски државјанин кој во своето комбе илегално пренесувал 38 Пакистанци и поднесе кривична пријава против него за нелегално влегување, движење и престој во Хрватска.

Човекот беше фатен во Буниќ во вторникот како возач на комбе со словенечкиот регистарски таблички додека ги превезувал 38-те пакистански државјани во товарниот дел, кои исто така нелегално влегле во Хрватска, соопшти полицијата.

Како што се тврди, истрагата открила дека 50-годишниот возач на комбето поставил лажни словенечки регистарски таблички, поради што е поднесена уште една кривична пријава против него.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико