Во Индонезија уапсени 17 осомничени џихадисти | Правдико

Правдико

   

Во Индонезија уапсени 17 осомничени џихадисти

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Индонезиската полиција уапсила 17 лица кои се осомничени дека се поврзани со Исламска држава, а кои Турција ги протера во страв дека ќе ја минат границата со Сирија.

Неколку стотини државјани на Индонезија, која е најголема муслиманска земја во светот, дошле на Блискиот Исток за да ѝ се приклучат на ИД, поради што властите стравуваат дека може да претставуваат закана по враќањето во земјата.

Осомничените, меѓу кои има и малолетници, се уапсени на аеродромот во Џакарта, веднаш по доаѓањето од Истанбул.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико