Во Истанбул забранa за одржување протести | Правдико

Правдико

   

Во Истанбул забранa за одржување протести

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

9401008B-12B2-43A9-BC1C-60E74F16B59F_w640_r1_sВластите во Истанбул забраниле протести на синдикатите и граѓанските здруженија, кои ги загубија своите пријатели и колеги во најкрвавиот терористички напад во историјата на Турција.

Забраната е со образложениое дека е „моментот е чувствителен“, како и дека предвидените маршрути на демонстрантите се оптоварени од секојдневниот сообраќај.

Десетици луѓе денеска во Анкара се обиделе да стигнат до местото на нападот во кој загинаа 97 луѓе, но полицијата ги спречила. Неколкумина демонстранти се приведени.

Препорачуваме

Партнери на Правдико