Во изминатите 24 часа потврдени се 41 нови случаи на ковид-19 | Правдико

Правдико

   

Во изминатите 24 часа потврдени се 41 нови случаи на ковид-19

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 29 излекувани пациенти. Од нив 4 пациенти од болничко лекување и 25 кои се лекуваа во домашни услови. Излекувани пациенти на домашно лекување се евидентирани во: Скопје – 21, Битола -3 и Струмица-1.

Во изминатите 24 часа потврден е 41 нов случај на ковид-19. По градови: Скопје -17, Куманово -11, Прилеп– 5, Тетово – 3, Кавадарци – 1, Гостивар -1, Крива Паланка -1, Кичево -1, Неготино -1. Лицето евидентирано во подрачна единица Неготино е жител на Демир Капија.

Со ова вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со ковид-19 во нашата земја изнесува 1300 , а последната дистрибуција по градови е:
        Скопје – 439
        Куманово – 353
        Дебар – 51
        Штип-34
        Прилеп –131
        Тетово – 65
        Струга – 55
        Велес – 62
        Битола –17
        Охрид –15
        Кавадарци – 5
        Гостивар –14
        Гевгелија – 4
        Струмица – 2
        Крива Паланка-5
        Радовиш – 4
        Крушево – 3
        Кочани – 28
        Пробиштип – 2
        Кичево – 3
        Неготино -3
        Демир Хисар – 1
        Македонски Брод -2
        Пехчево- 1
        Валандово -1

Во изминатото деноноќие направени се 649 теста. Преку ИЈЗ –437, преку Ветеринарен ф-тет -23, Авицена –20, Биотек –49, Филип Втори (Жан Митрев) –90  и Систина со PCR метода  -30.  Досега во земјата се направени вкупно 13649 тестирања на ковид -19.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби се лекуваат 63 пациенти. Од нив 23 на кислородна поддршка и 5 на механичка вентилација.

Во ГОБ „8 Септември“ хоспитализиран е 31 пациент. Со потешка клиничка слика се 7 пациенти и 7 се приклучени на респираторна машина.  Во болницата во Битола се лекуваат 11 пациенти, а уште 11 се следат на домашно лекување. Во моментов во Штип се хоспитализирани 3 пациенти, а на домашно лекување се следат уште 13.

Препорачуваме

Партнери на Правдико