Во камион откриени 31 мигрант, возачот во бегство | Правдико

Правдико

   

Во камион откриени 31 мигрант, возачот во бегство

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Регионалниот центар за гранични работи „Југ“ поднел кривична пријава против 21-годишниот Д.И. од Велес, осомничен за криумчарење на мигранти, информираат од МВР.

kriumcarenje-migranti-27.12.2014

Според полицијата, завчера мешовит патролен тип на автопатот меѓу селата Прдејци и Смоквица, забележал товарно возило марка „рено“, чиј возач, при обидот на полицајците да извршат контрола, успеал да побегне.

При прегледот на товарното возило, полицајците откриле 31 мигрант, кои нелегално влегле од Грција во земјава. Од нив 28 биле со потекло од Пакистан, а тројца биле индиски државјани.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико