Во Колумбија запленети рекордни шест тони кокаин | Правдико

Правдико

   

Во Колумбија запленети рекордни шест тони кокаин

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Полицијата во Колумбија заплени повеќе од шест тони кокаин наменет за црниот пазар во Шпанија, што е досега најголема заплена на дрога во таа држава.

– Полицијата му зададе досега најголем удар на организираниот криминал бидејќи заплени 6.134 килограми кокаин во местото Баранкилја. Кокаинот бил наменет за Шпанија, соопшти полицијата.

Дрогата и припаѓала на криминалната група Заливски клан која ја предводи Даиро Антонио Узуга, моментно најбаран криминалец во Колумбија. Неговиот клан е составен од припадници на десничарски паравоени единици.

Извор: Нова Македонија

Препорачуваме

Партнери на Правдико