Правдико

   

Во Куманово уапсени крадци на обувки и бела техника

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Во текот на неделава кумановската полиција презеде повеќе акттивности за разрешување на случаи во врска со тешки кражби од куќи и станови.

На 12 февруари, врз основа на судска наредба, извршен бил претрес во дом на 47-годишен кумановец, при што се пронајдени и одземени електричен шпорет и машина за перење, додека од неговиот 16-годишен син одземени биле 20 пара машки и женски обувки.

Истиот ден во Куманово бил извршен претрес и во домот на 31-годишник, при што биле пронајдени и одземени  неколку електрични апарати за домаќинство и повеќе други предмети за домаќинство.

Поради сомнение дека е сторител на кривично дело тешка кражба, 16-годишникот бил уапсен во присуство на неговата мајка.

По целосно документирање и расчистување на случаите, против лицата ќе бидат поднесени соодветни пријави.

Извор: Макфакс

Партнери на Правдико