Во мај блокирани 234.727 сметки | Правдико

Правдико

   

Во мај блокирани 234.727 сметки

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Според податоците на Народната банка на Македонија во мај бројот на блокирани сметки по различни основи изнесува 234.727 и во оваа бројка влегуваат и сметки на правни и физички лица.

33193470-b111-4624-a48f-d16dde69ae21-f5ee744a-2f3c-46ff-a6b9-ca262f15e1b4-1413842204-no-money-start-business-no-problem

Од почетокот на годината бројот на блокирани сметки се зголемил за 22.642.

Се намалува бројот на блокирани сметки кај фирмите, но расте кај граѓаните.

Извор: еМагазин

Препорачуваме

Партнери на Правдико