Во напад на затвор во Сирија убиени 57 луѓе | Правдико

Правдико

   

Во напад на затвор во Сирија убиени 57 луѓе

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Најмалку 57 луѓе се убиени во воздушен напад на коалицијата предводена од САД, на сириски затвор што го држат под контрола екстремистите на Исламска држава, соопшти Опсерваторијата за човекови права.

Според информациите, нападот бил извршен во зори и дека во таа ситуација се убиени 42 затвореници и 15 џихадисти.

Директорот на Опсерваторијата, со седиште во Лондон, Реми Абдел Рахман, изјави дека погоден е затворот во Мајадини.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико