Во Париз уапсени три жени за веројатно планирање напад | Правдико

Правдико

   

Во Париз уапсени три жени за веројатно планирање напад

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Една до три жени се уапсени во врска со автомобилот полн со плински боци пронајдени во близина на познатата катедрала на Пресвета Богородица (Notre Dame) е ранета во четвртокот навечер јужно од Париз во текот на приведување при што е повреден и полицаец, изјави францускиот министер за внатрешни работи и додаде дека жените веројатно планирале напад.

pariz-napad

„Овие три жени на возраст од 39, 23 и 19 години биле радикализирани, биле фанатици и најверојатно планирале многу наскоро да изведат опасно насилно дел“, изјави францускиот министер за внатрешни работи Бернар Казнев во изјавата пренесувана на телевизиите..

Казнев, исто така, рече дека жената којашто го прободела полицаецот во текот на апсењето е ќерка на сопственикот на автомобилот во кој биле пронајдени плинските боци.

Сопственикот на автомобилот, кој во минатото инаку бил посветен на ширењето на исламот меѓу немуслиманите, беше пуштен во вторникот по сослушување. Уште четири лица се уапсени во рамките на оваа истрага.

Во неделата вработен во еден париски бар забележал плинска боца на седиште од паркиран автомобил со вклучен покажувач на насоката и без регистарски таблички. Боцата била празна, но полицијата во гепекот пронашла уште пет полни плински боци без детонатор, изјави извор близок на истрагата. Автомобилот бил паркиран во уличка во близина на реката Сена, наспроти познатата париска катедрала којашто секојдневно е посетувана од илјадници верници и туристи.

Париското државно обвинителство за случаи на тероризам покрена предистрагата поради злосторнички здружување поради терористички напад, Со истрагата француските власти настојуваат да утврдат дали боците требало да послужат за изведување на нападот.

Овој случај во Франција, каде што на сила е вонредната состојба по терористичкиот напад од ланскиот 13-ти ноември со 130 жртви а беше продолжена пред ва месеца по нападот во Ница со 86 убиени, се сфаќа многу сериозно. Во Франција од јануари 2015 година се изведени низа терористички напади со исламистичка заднинана во кои се убиени речиси 240 луѓе.

За повеќето од нападите одговорноста ја презема екстремната сунитска групација Исламската држава, којашто вели дека сака да ја казни Франција поради нејзиното учество во меѓународната коалиција којашто се бори против групацијата во Сирија и Ирак.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико