Во Перу запленети 1.300 килограми дрога и уапсени 17 лица | Правдико

Правдико

   

Во Перу запленети 1.300 килограми дрога и уапсени 17 лица

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Полицијата во Перу запленила 1.3оо килограми кокаин во контејнер во пристаниште во близина на Лима и уапсила 17 лица.

Групата криумчари ја предводел Мексиканец, а била финансирана од Бразилец, соопшти полицијата и додаде дека дрогата ја пронашле обучени кучиња.

Дрогата требало да биде префрлена во Мексико и оттаму во САД со помош на мексиканскиот нарко-картел Синалоа, соопштија властите во Перу.

Апсењата истовремено се спроведени во неколку перуански градови, а меѓу уапсените е и Бразилецот Нелсон Добинс Робељо, локално познат криумчар.

Перуанските нарко-картели се меѓу најголемите производители на кокаин со 400 тони дрога годишно и со приход од 8,5 милијарди долари.

Извор: Meta.mk

Препорачуваме

Партнери на Правдико