Во подготовка измените на Законот за минимална плата | Правдико

Правдико

Виртуальное казино Vavada предлагает своим посетителям множество азартных игр, включая популярные слоты, рулетку и покер, а также другие развлечения. Главные достоинства Vavada - это простота использования интерфейса и обширный ассортимент игровых автоматов. Казино Vavada привлекает пользователей разнообразием бонусов и акций. Необходимо помнить о потенциальных рисках, связанных с азартными играми, и важно играть ответственно, устанавливая разумные лимиты на ставки.

   

Во подготовка измените на Законот за минимална плата

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Потребата од донесување на Закон за изменување и дополнување на Законот за минимална плата во Република Македонија се наметна поради покачување на нивото на минималната плата и исплата на минимална плата на исто ниво за сите вработени Во предлогот на Законот дадени се решенија со кои се предвидува начинот на пресметка на минималната плата во случаи кога работникот работи со полно работно време, скратено работно време и со работно време повеќе од полното.

Утврдена е висината на минималната плата во бруто износ, периодот на усогласување и начинот на усогласување. Со нов член е пропишано дека од Буџетот на РМ ќе се обезбедува финансиска помош за периодто септември 2017 година до февруари 2018 година и тоа од 500 денари до 2000 денари во зависност од висината на исплатената месечна нето плата на работникот во периодот јануари – март 2017 година. За периодот март –август 2018 година, помошта ќе изнесува 50%.

Утврдена е потреба за исплата на иста висина на минимална плата заради задоволување на основните животни потреби, и обезбедување на финансиска помош на работодавачите кои исплатувале понизок износ на минималната.

Препорачуваме

Партнери на Правдико