Во предлог-законот за енергетика, евтината тарифа на струјата останува за домаќинствата | Правдико

Правдико

   

Во предлог-законот за енергетика, евтината тарифа на струјата останува за домаќинствата

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Министерството за економија како предлагач на законот за енергетика, ја информира јавноста дека со новото законско решение нема да се укине евтината тарифа на струјата, туку таа е гарантирана како минимум услов во процесот на либерализација на пазарот на електрична енергија.

Од министерството исто така велат дека формата на евтината тарифа, ќе зависи од понудата на снабдувачот, кој граѓаните ќе го изберат на слободниот пазар.

„Имено, со либерализацијата на пазарот се зголемува конкурентноста и квалитетот на услугите, а европската пракса покажа дека кога има конкуренција на пазарот се нудат и дополнителни поволности за граѓаните од страна на снабдувачите. За крајна заштита на граѓаните, со новиот предлог-закон за енергетика, ќе биде воведен и т.н. универзален снабдувач, кој ќе треба по најниски цени да обезбеди квалитетна услуга на корисниците, вклучувајќи ја и евтината тарифа“, се додава во соопштението.

Реакцијата на Министерство за економија следува по објавите на одредени медиуми, дека со новиот закон за енергетика, ќе се укине евтината тарифа на струја за граѓаните.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико