Во Рим уапсен 31 мафијаш | Правдико

Правдико

   

Во Рим уапсен 31 мафијаш

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Во акција на италијанската полиција во Рим е уапсен 31 мафијаш, за кои се претпоставува дека учествувале во мафијашки активности во поморското предградие кое се наоѓа на околу 35 километри од Рим.

„Рим добива нова можност за напредок на операцијата против кланот Спад во Остиjа. Заедно зборуваме за некриминални активности“, порача на „Твитер“ градоначалничката на Рим, Вирџинија Раџи.

Претставник на полицијата изјавил дека 31 член на осомничениот клан, кој наводно го предводи семејството Спада, уапсен е во полициска акција утрото во Остиjа, а дека едно лице успеало да побегне.

Остија е единствен од 15 дистрикти во Рим, кој е под директна контрола на владата, поради наводна вмешаност на мафијата на тоа подрачје, а по големите апсења спроведени во 2014 година во престолнината.

Извор: Макфакс

Партнери на Правдико