Владимир Панчевски изнесува документација од судот | Правдико

Правдико

   

Во Саудиска Арабија, 15 лица осудени на смрт поради шпионажа

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

saudiska-arabijaСаудискиот суд денеска осуди 15 лица на смрт поради шпионирање во полза на Иран, соопшти денеска саудиската државна телевизија „Ал Арабија“.

Осудените се дел од групата од 32 лица, кои се уапсени во 2013 година под обвинение дека шпиониреле за Иран.

Судењето на групата, која ја сочинуваат 30 саудиски шиитски муслимани, еден Иранец и еден Авганистанец, почна во февруари годинава.

Засега не е познат исходот од судењето на другите 17 осомничени.

Извор:МЕТА.мк

Препорачуваме

Партнери на Правдико