Во Шпанија 102.000 пријави и 932 уапсени за непочитување на мерките | Правдико

Правдико

   

Во Шпанија 102.000 пријави и 932 уапсени за непочитување на мерките

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Шпанската полиција напишала 102.000 пријави и уапсила 932 лица за кршење на ограниченото движење во последните 10 дена, колку што трае вонредната состојба во земјата поради коронавирусот, изјави министерот за внатрешни работи, Фернандо Гранде-Марласка.

Тој ги повика 47-те милиони жители да останат во своите домови за да спречат ширење на болеста.

Во Шпанија, вкупниот број на починати е 2.991, а веќе има 42.058 заразени лица.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико