Во Швајцарија уапсени членови на „Пинк Пантер“, меѓу кои и еден Македонец, ограбиле златарница | Правдико

Правдико

   

Во Швајцарија уапсени членови на „Пинк Пантер“, меѓу кои и еден Македонец, ограбиле златарница

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Швајцарската полиција уапси двајца црногорски државјани, двајца германски државјани, едно лице од Босна и Херцеговина и едно од Северна Македонија под сомнение за вмешаност во грабеж на накит вреден неколку милиони франци, пишува подгорички „Дан“ повикувајќи се на швајцарските медиуми.

Според извори во истрагата, медиумите во Швајцарија наведуваат дека сторителите биле поврзани со озлогласената криминална група „Пинк Пантер“.

Тие се осомничени дека учествувале во грабеж на златарницата „Губелин“ во Луцерн.

Швајцарските власти не го открија идентитетот на осомничените, само соопштија дека биле на возраст меѓу 19 и 53 години и дека меѓу нив има една жена.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико