Во Шведска формирана првата партија на мигранти | Правдико

Правдико

   

Во Шведска формирана првата партија на мигранти

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Микаил Јуксел, шведски политичар со турско потекло, во Шведска ја формираше првата „Партија на мигранти“, пренесе турската државна агенција Анадолија.

Јуксел во изјава за тамошните медиуми подвлече дека неговата партија ќе ги преставува интересите на мигрантите. Веќе е поднесено барањето за нејзина регистрација во изборниот орган на оваа скандинавска земја, за да може да се вклучи во трката за следните избори.

„Сакаме исламофобијата да се прогласи за криминал. Сакаме муслиманите да бидат признати за малцинство во шведскиот Устав“, изјави Јуксел, објаснувајќи ја програмата на неговата партија.

Извор: Радио Слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико